Ako si vybrať tú najlepšiu plachtu…

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, výber správnej plachty je veľmi dôležitá úloha. Veď sa predsa jedná o povrch, na ktorom spíte. Spánok je dôležitý pre naše fyzické aj psychické zdravie, preto čím kvalitnejší bude, tým lepšie. V tomto článku sme si pre vás pripravili tipy a rady ako na to! Inšpirujte sa.

Čo od plachty očakávate

Na trhu je veľké množstvo rôznych druhov, ktoré môžu mať aj rôzne funkcie. Niektoré dokážu chladiť, iné naopak hriať. Veľa ľudí zaručene ocení tiež funkciu odvádzania potu. Je jasným faktom, že plachty matrace chránia. Pokiaľ ich chcete maximálne ochrániť, pred rozliatym pitím alebo máte malé deti, ktoré sa ešte pocikávajú, tak si zabezpečte naviac chránič matracov, ktorý date pod plachtu. Budete mať istotu, že žiadne tekutiny na matrac nepretečú.

Aký zvoliť materiál

Mal by to byť materiál na dotyk príjemný. Do kvality sa rozhodne oplatí investovať. Nechcete predsa kupovať neustále dookola nové plachty, pretože ich budete používať každý deň a veľmi rýchlo sa tak opotrebujú. Kvalita vám urobí dlhoročnú službu.

Prestieradlo bavlnená Prestieradla bavlnená plachta- Škodák-VášBytovýTextil.sk- Škodák-VášBytovýTextil.sk
Prestieradla bavlnená plachta- Škodák-VášBytovýTextil.sk

Najčastejším materiálom býva prírodná bavlna. Tá je na dotyk veľmi príjemná a mäkká. Medzi jej vlastnosti patrí pružnosť, priedušnosť a odvádzanie potu. V lete vás bude príjemne chladiť. Pre tieto plachty je klasické prevedenie bez gumy, avšak dnes môžete ľahko zohnať aj variant s gumou. Pokiaľ sa jedná o plachtu zo 100% bavlny, mnoho z vás si predstaví klasické plátené biele prestieradlo. Ale nemusí to tak byť! Doba ide dopredu a trh ponúka nepreberné množstvo variantov.

Veľmi obľúbené sú tiež froté plachty, ktoré vás naopak zahrejú v zime. Ak vám je neustále chladno, tak táto je pre vás. Na dotyk je príjemná a mäkká. Tieto plachty sa predávajú predovšetkým s napínaním. Na matraci tak perfektne sedí a nikam sa nepohne. To oceníte najmä pri deťoch, ktoré sa neustále vrtia a skáču po posteli. Môžete ich kúpiť v rôznych farebných prevedeniach.

Saténové plachty dodajú vašej spálni naozajstný luxus. Ich lesk ich robí unikátnymi. Hladký povrch je na dotyk chladivý, preto ich ocenia horkokrvní ľudia, ktorým je stále teplo.

Letným variantom froté plachiet sú jersey plachty, ktorú sú veľmi podobné, avšak nie tak nadýchané a hrejivé. Vyrábajú sa zo 100% bavlny a vo veľkej miere vo verzii napínacej.

Plachty z mikrovlákna (zo 100% polyesteru) ocenia predovšetkým alergici! Pre ich hypoalergénne vlastnosti ich ľudia milujú. Na dotyk sú tiež veľmi príjemné, nadýchané, mäkké a hrejivé. Predávajú sa výhradne vo verzii s napínaním a v rôznych farebných odtieňoch.

Prestieradlo froté Exclusive vzor FR-22 tmavo hnedé- Škodák-VášBytovýTextil.sk
Prestieradlo froté Exclusive vzor FR-22 tmavo hnedé- Škodák-VášBytovýTextil.sk

Poznajte presné rozmery

Pred návštevou obchodu je nutné starostlivo premerať váš matrac. Plachty sa predávajú, ako pre jednolôžkové, tak I pre manželské postele. Je skutočne z čoho vyberať. Medzi klasické  patria: 70 x 140, 70 x 100, 70 x 120, 70 x 140, 70 x 160, 70 x 180, 200 x 200 alebo 200 x 220 cm.

Výber správneho dizajnu

Plachta by mala predovšetkým ladiť s obliečkami. V prípade flanelových obliečok, môžete zvoliť tiež flanelovú plachtu. Zlaďte štýl vašej spálne do posledného detailu! Trh ponúka neobmedzené možnostvo na výber. Rôzne farby a motívy vás určite očaria a na svoje si príde skutočne každý.

Zdroj fotografií: Net Distribution s.r.o.