Ako vybrať správnu záclonu?

Záclony sú neoddeliteľnou súčasťou každej útulnej miestnosti v byte. Jedná sa o prvok, ktorý je nielen praktický, ale tiež plní úlohu z estetického hľadiska. Pokiaľ nezvolíte výber dobre, môže to ovplyvniť celkový dojem z interiéru, no v opačnom prípade to bude nádherný doplnok, ktorý spríjemní atmosféru vášho bývania. Ako vybrať teda tú správnu? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Správna veľkosť záclony

Väčšina ľudí postupuje tak, že si zmeria okno a na základe týchto rozmerov kupuje záclonu. Ale to nie je ani zďaleka také jednoduché. Ak bude záclona rovnako široká ako šírka okna, okno to opticky zmenší a verte, že to nebude vyzerať dobre. Záclony by nemali prekrývať len okno, ale ľahko presahovať aj po stranách. Ideálne je merať garnížovú tyč, na ktorú záclonu uchytíte. Záclona by mala byť po zavesení nariasená,  nie napnutá. Doporučený pomer riasenia je 1:2. To znamená, že na 1 meter šírky okna, musíte počítať 2 metre záclony. Estetický vzhľad nariasenia záclony dosiahnete pomocou riasiacej stuhy, ktorá sa našije na vrchný okraj záclony. Jej dĺžka sa počíta rovnako, ako potrebná šírka záclon, teda v pomere 1:2. To znamená, že na 1 meter šírky okna, je potrebné počítať 2 metre tejto riasiacej stuhy. Stuhy potom umožňujú tiež uchytenie záclony na háčiky, žabky alebo oboje. Niektoré typy záclon, ako sú napríklad žakárové, majú v spodnej časti všité olovko, vďaka ktorému je záclona elegantne vypnutá stále.

Na trhu je dnes veľké množstvo predajcov záclon, ktorí záclony síce predávajú, ale neponúkajú doplnkové služby, ako je ich obšitie, skrátenie alebo našitie riasiacej stuhy. Dvojnásobne to platí pre e-shopy. Výnimkou je ale práve e-shop vasbytovytextil.sk , kde vám nielen poradíme, ale taktiež si môžete pomocou nášho konfigurátora vybrať a objednať záclony tak, že budú upravené presne podľa vašich predstáv a presne na mieru podľa vášho okna. Ak by ste mali nejaké pochybnosti, napíšte nám alebo zavolajte, my vám s úpravou záclon poradíme.

Základné rozdelenie záclon – žakárové, virtážkové, voálové a organzy.

  • Záclony žakárové sa vyrábajú z polyesterových hodvábnych priadzí. Žakár má jemné aj zložité vzory, ktoré v priestore jednotlivých farebných textúr, môžu príjemne upútať vašu pozornosť. Žakárové záclony majú vo väčšine prípadov, v spodnej časti ozdobný lem,  ktorý zasahuje do rôznych výšok záclon.

Žakárová záclona vzor 33318 – metráž - Škodák-VášBytovýTextil.sk

  • Záclony vitrážkové sú krátke záclonky a výborne sa hodia do kuchyne alebo do miestnosti s menšími oknami v bytoch, domoch i na chalupách. Vtrážkové záclony majú poväčšine na vrchnej strane otvory k prevlečeniu vitrážkovej tyčky.

  • Voály sú typom záclon, ktoré sa so svojou jemnou štruktúrou tkaniny, dokonale hodia na zhotovenie vzdušných dekoračných závesov alebo ľahkých záclon. Voály môžu mať v spodnej časti olovko.

  • Organzy sú moderné typy záclon, ktoré sú nielen zaujímavou dekoráciou okien, ale tiež výborne filtrujú svetlo, vytvárajú pocit súkromia a interiéru dodávajú  exkluzívny a noblesný dizajn.

Organza vzor 2015 sivá s pásikmi – metráž - Škodák-VášBytovýTextil.sk

Aká dĺžka je vhodná

Pri riešení veľkosti záclony budete premýšľať aj nad jej dĺžkou. Mala by byť až po zem? Po parapetu? Alebo snáď skončiť v polovici okna?

Záclony do polovice okna sú skôr trendom, ktorý sa hodí ku klasickým interiérom domov, bytov, či chalúp. Naopak, pokiaľ uprednostňujete moderný štýl zariadenia vášho bývania, tak určite dáte prednosť záclonám v dlhšom prevedení. V prípade, že sa predsa len rozhodnete uprednostniť záclonu s dĺžkou len do polovice okna, tak rozhodne bude vyzerať pekne a útulne, keď  na parapetnú dosku vystavíte kvety alebo rôzne dekorácie, ktoré sa hodia napríklad k rôznym ročným obdobiam alebo sviatkom. Zaujímavou, a dnes tiež modernou alternatívou sú prekrížené záclony alebo záclony v strede vykrojené.

Výber dizajnu je dôležitý

Do obchodu mnohokrát prídu ľudia s tým, že majú v oku presné farby, ktoré sa v izbe nachádzajú, a ku ktorým by chceli samozrejme zladiť aj záclony. Áno, záclony nie sú len biele, ale v kurze sú aj farebné alebo len s farebnými vzormi. Ak chcete zladiť záclony, napríklad s posteľnou bielizňou v spálni alebo sedacou súpravou v obývačke, prípadne s vankúšikmi, do obchodu si pre istotu zoberte kúsok látky/vzorku. Pomôže vám to kombinovať!

Pred návštevou obchodu si naozaj dobre premyslite, do akých farieb máte zladený interiér alebo ho zladený budete a chcete mať. Aké preferujete vzory? Sú to skôr kvety alebo geometrické tvary? A samozrejme, štýl vášho bývania. Je jasné, že do moderného interiéru patrí iný štýl záclon, ako do chalupy vo vidieckom štýle alebo do retro zariadeného bytu. Nezabudnite tiež na to, že spolu so záclonami, tvoria dôležitý doplnok aj závesy.

Myslite aj na to, že menej je niekedy viac. Nie je nutné sa púšťať do prehnaných vzorov a farieb záclon, ktoré sa vám budú ťažko kombinovať. A pozor na zákernú bielu, ktorá nie je vždy biela.  V jednoduchosti je krása, no a s triezvym minimalizmom rozhodne nič nepokazíte.