Ako vybrať tú najlepšiu prikrývku?

Trh nám ponúka veľa druhov prikrývok. Niektoré sú tenké, iné hrubšie, dajú sa kúpiť rôzne materiály, spracovania i farby. Treba vždy brať ohľad aj na to, na aké ročné obdobie prikrývku potrebujete, či ste alergici a akú mäkkosť, hrúbku a materiál od prikrývky vyžadujete. Vybrať tú správnu nemusí byť vždy ľahké.

Akú teplú prikrývku zvoliť podľa ročného obdobia ?

Samozrejme bude záležať hneď na niekoľkých aspektoch. Je možné, že patríte medzi ľudí, ktorým je neustále zima, a preto budete požadovať teplejšiu prikrývku, k zahriatiu vašich nôh. Alebo ste horkokrvný typ, ktorý ocení skôr ľahší, chladivý materiál. Rovnako tak je potrebné prihliadať aj nato, či je zima alebo leto, prípadne obdobie medzi. Doporučujeme teda vlastniť prikrývky aspoň dve, ktoré budete počas roka striedať. Pre chladné mesiace sa hodí samozrejme teplá prikrývka, ktorá vás zahreje. Najteplejšie prikrývky majú náplň s hustotou 400 g/m2 a viac vlákien. Najčastejšie sa odporúča vlna a duté vlákno. Pre teplejšie mesiace sa  hodí prikrývka ľahšia a tenšia. Ideálna je z hodvábu, ktorý na koži príjemne chladí. No a na prechodné obdobie voľte stredne teplú prikrývku.

Aký zvoliť materiál?

Ani dnes nedá mnoho ľudí dopustiť na periny plnené perím. Tie najkvalitnejšie ho budú obsahovať až 100 %! V zime vás dokážu perfektne zahriať (perie totiž udržuje okolo tela vrstvu nehybného vzduchu a tým sa vytvára tepelná izolácia), pohlcujú vlhkosť a tým ju odvádzajú od vášho tela. Čo je podstatné, prežijú dlhú večnosť, ale bohužiaľ, nie sú vhodné pre alergikov!

Ak dávate prednosť prírodným materiálom, tak vám môžeme odporučiť prikrývku z ovčej vlny. Tá dobre odvádza vlhkosť a absorbuje pot. Máte teda istotu spánku v suchu a teple. Na rozdiel od peria, je tento materiál vhodný aj pre alergikov. Lanolín (voskovitý tuk) v ovčej vlne je hypoalergénny.  Tieto prikrývky sa v dnešnej dobe odporúčajú ľuďom s ochorením kĺbkov a šliach, tiež ženám s gynekologickými problémami a chorobami močových ciest. Materiál je vhodný pre kohokoľvek.

Medzi najluxusnejšie prikrývky patria tie, ktoré sú naplnené 100% hodvábnymi vláknami. Hodváb chladí, je príjemný na dotyk a dodáva pocit sviežosti. Doporučujeme pre horkokrvné typy a na obdobie leta.

Moderné, a hlavne veľmi praktické, sú prikrývky s výplňou tvorenou dutými vláknami. Pokrok proste nezastavíme ani v tejto oblasti, preto sa umelé vlákna objavujú v našich spálňach, čím ďalej, tým častejšie. Aj v prípade týchto prikrývok  môžete zvoliť teplejší, či ľahší variant. Veľkou výhodou je ľahkosť tejto prikrývky a tiež dlhá životnosť. Na trhu nájdete najrôznejšie druhy v rôznych cenách. Duté vlákno ocenia alergici, pretože ich chráni pred roztočmi

V ponuke e- shopu máme veľa typov prikrývok s rôznymi výplňami, na všetky ročné obdobia alebo tiež prikrývky určené pre zvýšenú záťaž.

Aká veľká by mala prikrývka byť?

Samozrejme záleží na tom, či hľadáte prikrývku na jednolôžko alebo pre dvojposteľ/letisko. Trh ponúka rôzne veľkosti, stačí si vybrať tú správnu.

Zdroj fotografií: 123rf.com, pixabay.com